Menu
Copyright Cakper
Tworzenie stron WWW Cieszyn © 2006-11
Do dzisiaj parzę herbatę z zielin*. Pamiętam że w czasach dzieciństwa chodziło się / latem i jesienią/ na zbieranie zielin na łąki czy w leśne ostępy. W lesie zbierało się dziurawiec, macierzankę, maliniok*, pokrzywy, babkę lancetowatą, z drzew obierało się kwiatostan lipy, w ogrodzie zawsze rosła dziewanna, melisa itd. Pamiętam rodzinne wyprawy na czarne jagody- zwane w Beskidach borówkami. Te zagotowywało się w słoikach albo suszyło. Gdy jesienią obierało się jabłka na pieczki, nie wyrzucało się skórek tylko suszyło. Wykorzystywane były później do parzenia herbaty. Z leśnych malin robiło się sok, który także był smacznym dodatkiem naparu ziół.
Nazbierane zieliny suszyło się w wiązkach lub rozłożone na strychu czy w stodole, potem łamało i mieszało w specjalnej do tego przeznaczonej skrzyni.
z zielin – z ziół
maliniok – liście z dzikich malin
Herbata z zielin:
Składniki:
- dziurawiec
- lipa
- melisa
- macierzanka
- pokrzywa
- młode liście malin
- kwiatostan dziewanny
Sposób wykonania:
Po garści ziół wsypać do dużego garnka, zlać wrzątkiem i zaparzyć. Dodać sok z malin, ewentualnie dosłodzić.
(W domu dziadków w kuchni na stole zawsze stał gliniany dzbanek, a w nim chłodna herbata z zielin. Zawsze gasiliśmy nią pragnienie po wyczerpujących zabawach podwórkowych.)
Kwas z zielin
Składniki:
- 10 dag mięty
- 5 dag lipy
- 5 dag melisy
- 5 dag drożdży
- 5 dag cukier
- 5 dag nasion jałowca
- rodzynki
Sposób wykonania:
Sporządzić napar z ziół. Odstawić do ostygnięcia na ok. 2 godz. Dodać rozczyn z drożdży, rodzynki. Wymieszać, odstawić na kilka dni do piwnicy.
Przecedzić, przelać do butelek, zakorkować.
Wino z głogu
Składniki:
- 3 l głogu
- 1 kg cukru
- 5 dag drożdży /najlepiej winnych/
- ok. 5 – 7 l wody
Sposób wykonania:
Głóg umyć, wsypać do dymióna - szklanej butli. Wodę zagotować z cukrem, przestudzić do temp. ok. 30 stopni C, włożyć drożdże, wymieszać.
Zalać głóg w butli i postawić w ciemnym i ciepłym miejscu. Butlę zakorkować, wstawiając rurkę fermentacyjną. Gdy przestanie bulkać – skończy się proces fermentacji i owoce opadną na dno, przelać wino do butelek.
Gorzołki – wódki
Gorzołeczko, ciotko moja
Nie piłech cie jako wczora
Dołech za cie srebro złoto
Ty mnie teraz ciepiesz w błoto
Kieliszeczku, mój kochany
Przewracołeś chłopy pany
Przewracołech jo cie nie roz
Kieliszeczku ty mnie teroz...
Warzónka I
/ Wódka, podawana na ciepło- najczęściej jesienią i zimą./
Składniki:
- 1 szklanka cukru
- sok z 1 cytryny
- 3 łyżki miodu
- 2 szklanki wody
- 1 goździk
- odrobina cynamonu
- ¼ l spirytusu
Sposób wykonania:
Do rondla wsypać cukier, dodać odrobinę wody, podgrzewać na słabym ogniu, ciągle mieszając aż zrobi się karmel koloru jasnobrązowego.
Dodać sok z cytryny, miód, odrobinę cynamonu, rozgnieciony goździk i 2 szklanki wody. Zagotować. Wlać spirytus, przelać do butelek, zakorkować.
Podaje się na ciepło w ceramicznych kieliszkach.
Miodónka – wódka na bazie miodu
Sposób wykonania:
Do 1 litra przegotowanej, letniej wody wlać 0.5 l miodu, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia. Dodać 0.7 l spirytusu, przelać do butelek. Odstawić na kilka dni do piwnicy i wstrząsać co jakiś czas.
Masłówka
Składniki:
- 1/8 l spirytusu
- 2 łyżki cukru
- 1 duża łyżka masła
- 1 łyżka miodu
- cynamon, goździk
Sposób wykonania:
Z cukru zrobić karmel, rozprowadzić gorącą wodą, dodać świeże masło oraz korzenie. Na końcu dodać spirytus. Podaje się na gorąco.